Програма ЄС Еразмус+ відкрита для України
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Проекти Темпус в Україні
Taras Shevchenko National University of Kyiv
joomla

Головна

Як написати мотиваційний лист. Поради студентам.

Що таке мотиваційний лист

Перш ніж вчитися писати мотиваційний лист (Personal Statement), потрібно відповісти на питання: що таке мотиваційний лист? Для чого він потрібен? Чому складання мотиваційного листа дуже важливо?

Мотиваційний лист - Personal Statement, Statement of Рerson, Motivation Letter - це необхідна частина анкети, яка разом з іншими документами подається при вступі до зарубіжних Навчальні заклади, такі як школи-пансіони, так і університети. Можна сміливо стверджувати, що це найважливіша частина з усього пакета документів, що є також хорошим засобом самовираження. Адже приймальна комісія не бачить людини, а тільки документи, анкету та мотиваційний лист. Безсумнівно, саме в мотиваційному листі потрібно вміло представити себе і Свої навички в кращому вигляді, описати освіту, отриманий професійний досвід та участь у суспільному житті.

Грамотно складений мотиваційний лист допоможе апліканту навіть з не дуже високими оцінками пояснити, зробити акцент на успішних аспектах Вашого академічного життя, дати деяким неуспехам позитивну оцінку. У листі приймальна комісія повинна побачити Вашу цільну і глибоку особистість, що володіє прекрасним якостями і досвідом, яка жадає розвитку та нових знань, а також Вашу енергію, активність і ентузіазм в улюбленій справі. Ви повинні зуміти «подати себе» як найкращу кандидатуру на дане місце. У той же час лист повинен бути щирим і глибоким, а не формальним і поверхневим

При написанні листа необхідно дотримуватися чіткої структури викладу та академічного стилю. Лист повинен містити всю Необхідну інформацію і при цьому розмір тексту не повинен перевищувати заданого обсягу. Як правило, кожен навчальний заклад задає чіткі критерії: яку інформацію необхідно представити в листі, і скільки слів вона повинна містити (найчастіше це 250, 500 або 1000 слів). При роботі над текстом дуже важливо дотримуватися всіх заданих вимог.

Підходи до написання мотиваційного листа можуть бути творчими і нестандартними. Можливо, буде потрібно написати кілька чернеток, перш ніж Вам сподобається результат. Доброю ідеєю буде порадитися з викладачами, роботодавцями та друзями, запитати їх думки про Ваши сильні сторони і академічні якості і тільки після цього починати писати. У будь-якому випадку доведеться докласти певних зусиль і не один раз добре подумати, щоб сформулювати всі свої гідності, понять з якого боку себе подати найкращим чином.

Загальні вимоги до написання мотиваційних листів

Структура

Мотиваційний лист за змістом повинен складатися з вступної частини, основної та заключної частин. Дуже важливий перший абзац. Адже саме тут Ви залучаєте й утримуєте увагу читача. Головна думка, мета, предмет залучення уваги повинні бути у першому абзаці, а часто і в першому реченні. З перших рядків має бути зрозуміло, про що піде мова у Вашому мотиваційному листі. Не варто починати здалеку і через весь лист підводити читача до головної думки, яку Ви напишете в заключній частині. У співробітників приймальної комісії навряд чи вистачить терпіння дочитати до кінця вітіювату роботу і зрозуміти, нарешті, що ж Ви хотіли сказати.

Дуже важливий перший абзац. Адже саме тут Ви залучаєте й утримуєте увагу читача. Головна думка, мета, предмет залучення уваги Повинні звучать у першому абзаці, а часто і в першому реченні.

В основній частині необхідно перерахувати свої знання в області того, що цікавить вас та академічні досягнення, а також описати відповідність попереднього диплома обраної програми. З листа повинно бути зрозуміло, чому Ви вибираємо саме зазначений вище предмет (або декілька предметів) для вивчення, певне навчальний заклад, хочете продовжити навчання в конкретній країні. Глибоко розкрити вище перелічені теми можна тільки у випадку, якщо Ви володієте інформацією в достатньому обсязі, ознайомлені з усіма необхідними інформаційним джерелами. Необхідно показати, що Ви на певному рівні розбираєтеся в улюбленому предметі. Підкреслите, що Ви вивчаєте його вже якийсь час, причому доречно буде вказати з якого моменту, а також уточните, що викликали Ваш живий інтерес до даного предмету. Щоб охарактеризувати свої академічні навички, перерахуйте, яким чином проходить Ваше навчання - в навчального закладу на лекціях і семінарах, практикуєте Ви участь у конференціях, відвідуєте чи виступи фахівців і Виступаючи чи з доповідями самостійно, читаєте літературу з предмету, чи цікавитеся останніми науковими відкриттями в даній області? Якщо у Вас є власні статті, виступи, доповіді або розробки в цікавить Вас області, їх в обов'язковому порядку потрібно перерахувати. Будьте конкретні, приводите живі приклади Вашої діяльності, успіхів і досягнень. Не просто перераховуйте факти, а пишіть, як важко і зусиллями Ви досягли цього результату. Використовуйте професійну мову і термінологію.

Також, в основній частині слід аргументовано пояснити причини, що спонукали Вас обрати цей навчальний заклад. Чому саме в Цій країні Ви хотіли б навчатися? Буде не зайвим продемонструвати, що Ви ознайомилися з інформацією про обраний навчального закладу, а також читали або навіть їздили в обрану країну і хотіли б і глибше вивчити мову і культуру. Можливо, Вас зацікавили конкретні викладачі, ресурси даного навчального закладу, якісь особливі методи навчання, особливі успіхи в дослідженнях.

Друга половина основної частини може бути присвячена Вашим особистим якостям і умінням: наприклад, здатності знаходити спільну мову з різними людьми; працювати і/ або вчитися в інтернаціональній середовищі (поважати культуру і традиції другої народів і країн); спільно реалізовувати проекти та ідеї; працювати одночасно над кількома завданнями, бути уважними до деталей, і багато іншого. Бажано проілюструвати все вище Описане конкретними прикладами з життя.

Далі в основній частині слід підкреслити Свої найсильніші сторони, Які відрізняють Вас від інших претендентів. Необхідно продемонструвати Вашу цілеспрямованість, впевненість і готовність боротися за вибране місце.

Завершити мотиваційний лист можна інформацією про Ваших кар'єрні очікування. Опишіть, ким Ви плануюти працювати після закінчення даної програми навчання. Якщо Ви вже маєте досвід роботи, то як, на Ваш погляд, змінитися Ваша кар'єра після отримання бажаного диплома. Можливо, Ви ще НЕ визначилися зі своїм професійним майбутнім, але деякі думки та ідеї на вказаний вище рахунок у Вас вже є. Виклавши їх логічно і структуровано. Ця частина не повинна бути довгою. З наведених Вами аргументів повинно бути зрозуміло, що якщо Вам буде надана можливість навчатися на цій програмі, це в значною мірою допоможе Вам у професійному майбутньому, перерахуйте конкретні думки та ідеї. І не забудьте вказати, що використовуючи Свої знання, навички та ідеї, Ви також зможете принести користь даному навчальному закладу - наприклад, взяти участь в наукових дослідженнях.

Мова

Оскільки більшість студентів подають заявки в зарубіжні Навчальні заклади на англомовні програми, Мотиваційні листи найчастіше пишуться англійською мовою. Рівень англійської мови повинен відповідати вимогам даного навчального закладу і даної програми. Якщо це університет, то відповідно рівень мови повинен бути високий (сертифікат IELTS, академічний модуль, не нижче 6.0), слід використовувати академічну лексику, а не літературні епітети. Наприклад, зовсім недоречним буде демонстрація глибоких пізнань в області англійських приказок. Лист повинен бути написаний простою сучасною живою англійською мовою, без надміру довгих і витіюватих пропозицій і застарілих слів. Все необхідно вживати до місця (useofEnglish). Мотиваційний лист має бути логічно вибудовано і всі частини Повинні бути пов'язані між собою. Для цього використовується ряд сполучних слів (However, though, thus, despite та ін.).

Думка кожної пропозиції повинна бути донесена зовсім ясно. І нарешті, лист повинен легко і швидко читатися, не викликаючи труднощів з розумінням структури пропозицій і не бентежити читача великою кількістю граматичних помилок. Поставте себе на місце тих, хто буде читати Вашу анкету. Вони вже переглянули сотні подібних анкет. Чому саме Ваша повинна привернути їх увагу?

Немає універсальних мотиваційних листів

Якщо Ви подаєте заявку в різні Навчальні заклади, на різні програми, не Використовуйby той самий лист. Видозмінюйте його в залежності від специфіки програми, міняйте акценти.

Немає універсального рецепта успішного мотиваційного листа. Багато в чому його успіх залежить від того, як Ви зумієте показати Свої прагнення, знання, вміння і поставлені цілі. Освоїти мистецтво написання мотиваційних листів можливе тільки при постійній практиці. Сподіваємося, що наші рекомендації допоможуть Вам у цьому.

За матеріалами Освітнього центру Concept